Archiwa kategorii: Bez kategorii

Zadłużeni w BIK dalej mają szansę na pożyczkę

Przed osobami, które posiadają negatywną historię kredytową w BIK większość drzwi do uzyskania pożyczek zamyka się. To duży problem, zwłaszcza dla osób, które mają problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Istnieje oczywiście możliwość skorzystania z pożyczki pozabankowej, ale równocześnie warto zastanowić się nad możliwością wykreślenia negatywnej historii z Biura Informacji Kredytowej (BIK). Czytaj dalej

Finanse w firmie – najczęstsze błędy przedsiębiorców

Finanse to często jeden z największych problemów przedsiębiorców w Polsce. Bardzo wiele firm ma bowiem problem z właściwym rozliczaniem się. Często w dokumentacji jest bałagan, ciężko doszukać się właściwej dokumentacji itp. Na takim nieporządku właściciele firm tracą nie tylko czas, ale również pieniądze.
Bardzo poważnym problemem polskich przedsiębiorców jest niewłaściwe prowadzenie firm, co w efekcie przekłada się na gorsze finanse. Niejednokrotnie właściciele przedsiębiorstw mają problemy z dokumentacją, rachunkami i zespołem pracowników. Źle prowadzona firma nie generuje oczekiwanych przychodów, w efekcie czego finanse na koniec każdego miesiąca, zamiast podbudowywać i zachęcać do dalszego rozwoju firmy, przynoszą zawód.
Czytaj dalej

Możliwe dalsze obniżki stóp

Stopy procentowe są najniższe w historii.

Rada Polityki Pieniężnej jest podzielona w kwestii niskich stóp procentowych.

 Standardem  jest to, że depozyty są oprocentowane na zero.
Według Prezesa NBP Marka Belki powinniśmy się przyzwyczaić do niskich stóp procentowych, ponieważ możliwe jest dalsze obniżenie stóp procentowych.

Czy Unia wesprze się pieniędzmi z Chin?

W przeddzień 15. już szczytu UE-Chiny źródła unijne tonowały oczekiwania dotyczące decyzji, jakie mogą zapaść podczas rozmów prowadzonych w imieniu UE przez szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya i szefa KE Jose Barroso z chińskim premierem Wenem Jiabao. Prowadzone będą negocjacje mające pomóc wyartykułować wspólną wolę w sprawie inwestycji. Nie jest tajemnicą, że będą one trudne. Jednak obie strony zdają sobie sprawę, że wzmocnienie partnerstwa ma zasadnicze znaczenie dla przetrwania globalnego spowolnienia gospodarki.

Tegoroczne transakcje przekroczą 2 mld euro

Inwestujący w Polsce kupują w tym roku warszawskie biurowce. Do tej pory wydali na te obiekty ok. 0,5 mld euro

Spółki zainteresowane stołecznymi budynkami biurowymi wykładają znacznie większe kwoty niż rok temu. Jak szacują analitycy CB Richard Ellis, podczas gdy w ubiegłym roku średnia stawka transakcyjna za biurowiec wyniosła 37 mln euro, w tym roku osiągnęła poziom 62 mln euro.

W I połowie 2011 r. wartość wszystkich zamkniętych transakcji inwestycyjnych w Polsce wyniosła 1,4 mld euro. W analogicznym okresie ubiegłego roku była to suma prawie trzy razy mniejsza – zaledwie 0,53 mld, osiągając w całym 2010 r. poziom 1,8 mld euro.

– W tym roku wartość wszystkich inwestycji w Polsce może osiągnąć 3 mld euro – prognozuje Przemysław Felicki z działu rynków kapitałowych w CB Richard Ellis.

Dotychczas tegoroczne największe umowy dotyczyły sprzedaży trzech centrów handlowych: Magnolia Park we Wrocławiu (223 mln euro), Promenada w Warszawie (171 mln euro) i 50 proc. aktywów Galerii Mokotów w Warszawie (138 mln euro). W sumie jednak wydano więcej na rynku biurowym (ok. 500 mln euro) niż handlowym (ok. 300 mln euro).

Obecnie na polskim rynku inwestycyjnym dominują głównie fundusze z Niemiec i Austrii. Natomiast obiektami handlowymi interesują się głównie podmioty z USA, Holandii, Francji i Wielkiej Brytanii.
(źródło: Rzeczpospolita)

Europejski Bank Centralny utrzymał stopy procentowe w strefie euro

EBC z siedzibą we Frankfurcie nad Menem nie podniósł stóp procentowych, które wynoszą obecnie 1,25%. Szef  EBC Jean-Claude Trichet zapowiedział, że prawdopodobnie podwyżka nastąpi w przyszłym miesiącu. Pierwsza od dwóch lat podwyżka, miała miejsce w kwietniu br. Bank musi walczyć z inflacją utrzymującą się obecnie na poziomie 2,7%, czyli powyżej celu inflacyjnego Unii, wynoszącego 2%. Nie chce jednak pognębiać Grecji, Portugalii i Irlandii, którym wyższe stopy zaszkodzą w wychodzeniu z kryzysu. Wg prognoz EBC, w bieżącym roku inflacja w strefie euro ma wzrosnąć o 2,6%, natomiast w 2012 spadnie do 1,7%. Co do prognoz wzrostu gospodarczego, to PKB strefy euro w 2011 ma wynieść 1,9% , a w 2012 tylko 1,7%.