Oblicz ratę kredytu
z kalkulatorem kredytu hipotecznego


Rata kredytu

To, ile może kosztować kredyt hipoteczny, zależy od wielu czynników – wysokości wkładu własnego, oprocentowania, prowizji, a nawet liczby rat czy formuły spłaty. Jak więc obliczyć to, ile będzie wynosić rata finansowania czy jego całkowite koszty? Z pomocą przychodzą dostępne w internecie kalkulatory kredytu hipotecznego.

Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Oczywistością jest fakt, że przed podjęciem decyzji co do zaciągnięcia kredytu, również hipotecznego, chcemy wiedzieć, ile będzie on kosztował i jak wpłynie na nasz miesięczny budżet. I choć ostateczną sumę spłat oraz wysokość raty poznamy dopiero po otrzymaniu decyzji kredytowej oraz harmonogramu spłaty, to już teraz można poznać te przybliżone wartości. Służy do tego kalkulator kredytu hipotecznego.

Działa on bardzo prosto i intuicyjnie. Wystarczy w odpowiednie rubryki wpisać konkretne dane. Przewijające się w większości tego typu narzędzi to kwota kredytu (już bez wkładu własnego), okres kredytowania oraz oprocentowanie. W niektórych bardziej zaawansowanych kalkulatorach możemy zaś ustalić np. wysokość prowizji oraz to, w jaki sposób będzie ona naliczana. Ponieważ na koszt kredytu hipotecznego wpływa też to, czy będziemy go spłacać w ratach równych, czy malejących, to w pewnych kalkulatorach znajdziemy też opcję doprecyzowania, jaką formułę będziemy stosować.

Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę kredytu hipotecznego?

Kiedy już uzupełnimy wszystkie pola wymaganymi danymi, poznamy dwie najważniejsze w tej kwestii informacje: wysokość poszczególnych rat (ważne szczególnie w kontekście wyboru rat malejących) oraz sumę kosztów kredytu hipotecznego. Zobaczysz też, jaką część każdej kolejnej raty stanowi część kapitałowa, a jaką odsetki, a także poznasz harmonogram spłaty. Podobny dokument otrzymasz zresztą od banku po wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej.

Niektóre kalkulatory kredytów hipotecznych są połączone z innym przydatnym narzędziem – porównywarką. Oznacza to, że po wpisaniu konkretnych parametrów, w wynikach pokażą się nam rzeczywiste oferty z konkretnych banków. Będą one najbardziej dopasowane do warunków, które ustaliliśmy w poprzednim etapie. Taki instrument zdecydowanie zawęża zbiór produktów branych pod uwagę przy wyborze najkorzystniejszego kredytu hipotecznego.

Odpowiednie kalkulatory znajdziesz na wielu stronach dostępnych w internecie.