Wylicz ratę kredytu hipotecznego
z dokładnym kalkulatorem


Wyliczanie raty kredytu

Na wysokość raty kredytu hipotecznego wpływa wiele czynników. Dla większości klientów to właśnie ten parametr jest najważniejszy przy zaciąganiu tego zobowiązania i w bezpośredni sposób oddziałuje on na wysokość naszej zdolności kredytowej. Chcesz wiedzieć, jaką ratę kredytu będziesz płacić? Koniecznie skorzystaj z kalkulatora kredytu hipotecznego i rozwiej wszelkie wątpliwości!

Kredyt hipoteczny – kalkulator rat

Zakup wymarzonego domu lub mieszkania nie jest łatwą sprawą, dlatego bardzo wielu klientów decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Decyzja ta nie powinna być jednak pochopna – warto wybrać ofertę, która nie obciąży aż nadto domowych finansów. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze skorzystanie z kalkulatora rat kredytu hipotecznego. Dzięki niemu masz pogląd na to, ile będzie Cię kosztował miesięczny przelew do banku.

Aby poznać wysokość miesięcznej raty, potrzebne są cztery informacje:

  • kwota, jaką chcielibyśmy pożyczyć,

  • okres spłaty kredytu hipotecznego,

  • oprocentowanie,

  • rodzaj rat.

Każda z nich ma wpływ na to, ile będzie kosztował nas kredyt hipoteczny. Jeśli bowiem np. zależy nam na niższej racie, warto wydłużyć okres kredytowania. Z kolei gdy potrzebujemy podniesienia zdolności kredytowej, wybierzmy raty równe – są one na początku niższe niż raty malejące, mimo tej samej kwoty czy oprocentowania kredytu.

Harmonogram spłaty kredytu hipotecznego

Wraz z podaną wysokością raty oraz całkowitymi kosztami zobowiązania, kalkulator kredytu hipotecznego pokaże Ci również symulację harmonogramu spłaty, czyli ile będziesz musiał płacić w każdym kolejnym miesiącu. Co ważne, wiele tego typu narzędzi pokazuje, jaką część raty będą stanowić odsetki, a jaką część kapitałowa – czyli to, co faktycznie pożyczyliśmy od banku.

Pamiętaj jednak, że kredyty hipoteczne, jako zobowiązania długoterminowe, mają oprocentowanie zmienne. To zaś sprawia, że stawka kredytu, a co za tym idzie – wysokość raty – może zmienić się w czasie obowiązywania umowy. Nie da się tego przewidzieć za pomocą kalkulatora rat, oprocentowanie jest uzależnione w największej mierze od czynników rynkowych, na które nie ma wpływu ani bank, ani kredytobiorca. Wszystkie te uwarunkowania są zapisane zarówno w regulaminie produktu, jak i umowie kredytu hipotecznego.

Kalkulator potrzebny do wyliczenia wysokości rat znajdziesz na wielu stronach dostępnych w internecie.