Poznaj swoje możliwości
z kalkulatorem zdolności kredytowej


Kalkulator zdolności kredytowej

Pozytywna zdolność kredytowa to element niezbędny do otrzymania jakiegokolwiek kredytu bankowego. W ten sposób bank upewnia się, czy dany klient spłaci dług, nie wpadając w spiralę zadłużenia. Problem w tym, że różne instytucje inaczej oceniają nasze możliwości finansowe. Na szczęście możesz nieco rozjaśnić sobie sytuację, korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej.

Gdzie znaleźć kalkulator zdolności kredytowej?

Narzędzie to staje się coraz bardziej powszechne – oferuje je coraz to więcej portali o tematyce kredytowej czy ogólnie finansowej. Kalkulator zdolności kredytowej może znajdować się także na stronie samego banku, w którym chciałbyś zaciągnąć zobowiązanie.

Taki kalkulator ma na celu pokazać, jaka kwota kredytu hipotecznego byłaby dla Ciebie najbezpieczniejsza – a więc optymalna do spłacenia dla warunków, które podałeś w poszczególnych polach narzędzia. Niektóre bardziej zaawansowane kalkulatory w ramach wyników podają także konkretne oferty z poszczególnych banków, które najlepiej odpowiadają wprowadzonym przez Ciebie danym. Dzięki temu oszczędzasz czas, bowiem liczba dostępnych produktów zostaje zawężona, co ułatwia poszukiwania.

Co trzeba wiedzieć, żeby skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej?

To, o jakie parametry zapyta kalkulator zdolności kredytowej, zależy już od konkretnego portalu czy banku. Najczęściej przewijające się jednak kwestie to:

  • wysokość miesięcznych dochodów – co ważne, często brany jest pod uwagę dochód całego gospodarstwa, jeśli np. przystępujesz do kredytu ze współmałżonkiem,

  • liczba osób w gospodarstwie – pozwala ustalić, ile kredytobiorca ma osób do utrzymania – im jest ich więcej, tym mniejsza zdolność kredytowa,

  • kwota stałych miesięcznych zobowiązań – to po prostu koszty życia związane nie tylko z opłatami za czynsz, energię czy media, lecz także opłaty związane z utrzymaniem samochodu, a nawet wydatki na żywność czy ubrania,

  • raty innych kredytów czy limity na kartach – brane są tu pod uwagę wszelkie zobowiązania zaciągnięte w bankach – np. różnego rodzaju kredyty, pożyczki czy karty kredytowe. Niektóre kalkulatory zdolności kredytowej uwzględniają też długi w parabankach czy firmach pożyczkowych,

  • okres spłaty – to, na jaki czas chcemy wziąć kredyt, również wpływa na naszą zdolność kredytową. Im ten jest dłuższy (płacimy więcej rat), tym comiesięczny przelew do banku jest niższy, co oznacza, że nasze możliwości finansowe są wyższe.

Kryteria zastosowane w ramach kalkulatora są o tyle ważne, że według takich samych parametrów oceniana jest nasza zdolność kredytowa również przez banki. Pamiętaj jednak, że wyniki tego narzędzia mają dawać jedynie przybliżoną wartość, a każda instytucja może ustalić wysokość Twojego ewentualnego kredytu na innym poziomie.