Co warto wiedzieć przed
zaciągnięciem kredytu hipotecznego?


Umowa

Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, któremu towarzyszy wiele zasad, lecz także wątpliwości – w końcu opiewa on zazwyczaj na naprawdę wysokie kwoty, a jego spłacanie może trwać choćby 35 lat. W związku z tym decyzja co do jego zaciągnięcia musi być naprawdę dobrze przemyślana. Oto trzy wskazówki, które warto wziąć pod uwagę przez wzięciem kredytu hipotecznego.

1. Wkład własny nie musi być gotówką

Wkład własny to prawdopodobnie jedna z największych bolączek osób, które chcą zaciągnąć kredyt na mieszkanie lub dom. Nie każdy bowiem jest w stanie zgromadzić gotówkę odpowiadającą 20 proc. wartości nieruchomości. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wkładem własnym może być też np. inna nieruchomość. Co więcej – nie musi ona wcale należeć do nas, a np. do członków naszej rodziny. Co ważne, właściciel domu, mieszkania czy działki mającej pełnić rolę wkładu własnego, także musi przystąpić z nami do kredytu. Inne rozwiązanie to środki zebrane już w ramach IKE lub IKZE czy zastaw na obligacjach lub papierach wartościowych.

2. Nie musisz spłacać kredytu w ratach równych

Większość banków proponuje swoim klientom regulowanie kredytu hipotecznego za pomocą rat równych. Nic dziwnego – fakt, że co miesiąc musimy spłacać taką samą kwotę znacznie usprawnia ustalanie domowego budżetu, zaś to, że na początku mamy mniej do zapłacenia, pozytywnie wpływa na zdolność kredytową. Alternatywą dla rat równych są jednak raty malejące. Co prawda na początku oznaczają one wyższe transze przelewane do banku, jednak mają podstawową zaletę – znacznie obniżają koszty kredytu, dzięki czemu w ostateczności do instytucji przelejemy kwotę niższą o nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

3. Możesz, ale nie musisz, skorzystać z oferty cross-sellingu

Instytucje oferujące kredyt hipoteczny lubią również w pakiecie sprzedawać inne produkty z oferty. Może to być np. konto osobiste czy dodatkowe ubezpieczenie. Do skorzystania z nich ma namówić fakt, że obniżają one ratę kredytu. Jednak po dokładniejszemu przyjrzeniu się ofercie może się okazać, że ich koszty znacznie przewyższają nasze możliwości finansowe i w ostateczności lepszym rozwiązaniem byłoby płacenie wyższej transzy kredytu hipotecznego. Pamiętaj, że skorzystanie z możliwości sprzedaży krzyżowej nie jest obowiązkowe i żaden bank nie może Cię zmusić do kupienia dodatkowego produktu bez Twojej zgody.